pióro

MOCO radzi...

 

Zobacz film z montażu deski elewacyjnej RHOMBO (Rhombo Duo, RHO). więcej » 

X Nasze drewno » Świerk skandynawski

Świerk skandynawski Drewno świerka skandynawskiego jest jasne z lekko żółtawym zabarwieniem (nazywane jest drewnem białym). Kierunek włókien jest przeważnie prosty, częściowo występują mniejsze lub większe spirale. Zarówno rdzenie jak i pęcherzyki żywicy pojawiają się rzadko (stąd popularność tego gatunku w budowie saun). Sęki są przeważnie małe, koloru żółto-brązowego - mają tendencję do wypadania. Świerk jest w Europie uznawany za podstawowy gatunek drewna budowlanego.

Cechy szczególne Ze względu na niską gęstość drewno świerka skandynawskiego jest stosunkowo miękkie. u skand. jest drewnem stosunkowo miękkim. Świerk skandynawski różni się od świerku polskiego przede wszystkim tym, że wzrastając w surowym klimacie okołobiegunowym ma mniejsze przyrosty roczne, a przez to jest bardziej wytrzymały. Świerk jest stosunkowo łatwy i tani w obróbce. Jest odporny na obciążenia. Zgodnie z normą DIN EN 350-2 świerk posiada klasę wytrzymałości 4.

Kategoria jakości Elementy elewacyjne strugane z świerka skandynawskiego sprzedawane są w klasie jakości us-hblf. Oznacza to klasę mieszaną A/B (w stosunku ok. 70% A, 30% B). Drewno dostarczane jest w wilgotności ok. 16 %. Elementy o małych przekrojach, np. boazerie o grubości 12,5 mm lub 14 mm a także profile elewacyjne i odbitkowe w grubości 19 mm dostępne są również w klasach A oraz B. W klasie B mogą pojawić się takie wady drewna jak wykruszone sęki na kantach desek, wypadnięte sęki czy też inne wady, wynikające bezpośrednio z natury drewna. Niedopuszczalne są natomiast wszelki wady wynikające z procesu obróbki drewna (na które producent ma wpływ).

Malowanie powierzchni Drewno świerkowe zastosowane na zewnątrz bezwzględnie wymaga malowania. Sam proces obróbki (suszenie w wysokiej temperaturze oraz gładkie czterostronne struganie) pozwala pozbyć się takich niebezpieczeństw jak np. grzyb, pleśń czy insekty. Drewno należy jednak zabezpieczyć przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i promieni słonecznych. W tym celu polecamy stosować farby zawierające filtr UV i pozostawiające otwarte pory w drewnie. Drewno należy zabezpieczyć z obu stron (od strony widocznej co najmniej dwie warstwy).

Waga: 403 kg / m3 (wilgotność ok. 12%)
Gęstość drewna: 0,47 g/cm3
Wytrzymałość na ściskanie: 43-50 N/mm2
Wytrzymałość na rozciąganie: 80-90 N/mm2
Wytrzymałość na zginanie: 66-78 N/mm2
Wytrzymałość na ścinanie: 6,7-7,5 N/mm2

Zastosowanie Świerk skandynawski ma bardzo szerokie zastosowanie: nadaje się do produkcji mebli, na podłogi, boazerie, jako elementy konstrukcyjne i drewno budowlane, do produkcji więźby dachowej, na elewacje zewnętrzne.