pióro

MOCO radzi...

 

Zobacz film z montażu deski elewacyjnej RHOMBO (Rhombo Duo, RHO). więcej » 

X Nasze drewno » Sosna skandynawska

Sosna skandynawska Paleta barw drewna sosny skandynawskiej obejmuje kolory od żółtawo-białego aż po czerwonawo-brązowy. Drewno sosny skandynawskiej daje możliwość jej różnorodnego zastosowania, zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i i na zewnątrz. Słoje sosny są wyraźnie widoczne. Drewno sosny dość szybko ciemnieje.

Cechy szczególne Drewno jest miękkie i elastyczne. Zgodnie z normą DIN EN 350-2 sosna mieści się w klasie wytrzymałości 3-4, przez co można ją porównać nawet do modrzewia syberyjskiego. Drewno sosny skandynawskiej ma dużo większą zawartość żywicy (np. w porównaniu z drewnem świerka skandynawskiego). Sęki są duże i ciemne – nie mają tendencji do wypadania.

Kategoria jakości Elementy z sosny skandynawskiej oferowane są w klasie jakości us-hblf. Oznacza to klasę mieszaną A/B (w stosunku ok. 70% A, 30% B). Drewno dostarczane jest w wilgotności ok. 16 %. Elementy przeznaczone na podłogę są gładko szlifowane i mają wilgotność ok. 8-12%.


Malowanie powierzchni Drewno sosny skandynawskiej, podobnie jak świerka skandynawskiego zastosowane na zewnątrz bezwzględnie wymaga malowania. Do zewnętrznych elementów elewacyjnych stosuje się farby akrylowe z filtrem UV, do wewnątrz woskowe farby lazurowe a na podłogi oleje woskowe.

Waga: 418-430 kg / m3 (wilgotność ok. 12%)
Gęstość drewna: 0,52 g/cm3
Wytrzymałość na ściskanie: 47-55 N/mm2
Wytrzymałość na rozciąganie: 100-104 N/mm2
Wytrzymałość na zginanie: 80-100 N/mm2
Wytrzymałość na ścinanie: 10,0 N/mm2

Obróbka Drewno sosny skandynawskiej nie wymaga dużego nakładu pracy, jest łatwe w obróbce.

Zastosowanie Deski podłogowe, boazerie, podbitki dachowe, drzwi, okna, meble, budowa statków, wagonów, budowa mostów, elementy konstrukcyjne.